26 07 2018, 14:39

Na początku był masaż klasyczny

Czym jest masaż

Wpisując w popularnego googla słowo "masaż" jesteśmy bombardowani ogromem rodzajów masażu, placówek, które je wykonują oraz coraz to bardziej egzotycznych odmian zabiegów. Punktem wyjścia do każdego z nich, bez względu czy jest to masaż kosmetyczny, bańką chińską, masaż tkanek głebokich, Ma-uri, masaż punktów spustowych, czy dowolny inny, jest masaż klasyczny. 

Masaż klasyczny w naszej kulturze to coś, co każdemu kojarzy się z tym prawdziwym masażem. Gdyby zapytalć przechodniów, czym dla nich jest masaż, to zdecydowana większość opisywałaby po prostu nic innego, jak masaż klasyczny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to najbardziej spopularyzowany sposób pracy w Europie, w tym również w Polsce. 

Masaż klasyczny to metoda, która była początkiem również dla mnie. To dzięki niemu nauczyłem się dotykać ludzi. To również za pomocą chwytów masażu klasycznego miałem swoje pierwsze efekty terapeutyczne. Masaż klasyczny, którego „liznąłem” podczas mojej edukacji, był idealnym wstępem do tego, czego nauczyłem się później i czego uczę się aktualnie. 

Jednakże, trzeba pamiętać, że masaż klasyczny był „na początku”. I mimo, że na przestrzeni lat ewaluował, to uważam, że jest do doskonała forma odprężenia, usprawnienia, polecana osobom, które nigdy nie miały z masażem do czynienia, a które chcą poddać się  jego dobroczynnemu wpływowi. 

Paweł Kaczmarski
fizjoterapeuta, kierownik SPA w hotelu WARMIA PARK